23 kwiecień 2010 r. okazał się niezwykłym dniem dla mieszkańców gminy Sławno. W tym bowiem dniu gościliśmy na terenie gminy kawalerzystów ze Stowarzyszenia Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego majora Hubala.
Działalność Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr Henryka Dobrzańskiego "Hubala" zajmuje szczególne miejsce w powrześniowej historii Polski. Wynika to z faktu, iż oddział rozpoczął swoją działalność w okresie, kiedy struktury konspiracji wojskowo - politycznej nie były jeszcze skrystalizowane i brak było opracowań metod walki z okupantem. Był on wówczas najlepiej zorganizowanym i bojowo najaktywniejszym oddziałem podejmującym walkę zbrojną z okupantem hitlerowskim w kraju. Działalność oddziału mjr "Hubala" należy zaliczyć do wyjątkowych w polskim ruchu oporu. Miała ona ogromne znaczenie moralne i polityczne, wpłynęła pozytywnie na proces kształtowania się w społeczeństwie świadomości, iż walkę należy kontynuować. Działania oddziału były jawną i skuteczną demonstracją patriotyczną, która wywarła duży wpływ na rozwój działalności konspiracyjnej na kielecczyźnie. W dniu 30 kwietnia 1940 poczet majora, został zaskoczony w czasie biwaku (prawdopodobnie w wyniku zdrady) przez oddziały 372 dywizji Wehrmachtu w okolicach Anielina koło wsi Studzianna, w odległości ok. 20 km od Opoczna. W gwałtownej walce oddział uległ rozproszeniu, a sam "Hubal" poległ z bronią w ręku. Aby uczcić 70 rocznicę śmierci majora, na terenie gminy Sławno zorganizowano obchody na jego cześć:
- II Rajd konny w hołdzie mjr Hubalowi , w którym wzięli udział kawalerzyści ze Stowarzyszenia Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego majora Hubala,
- Uroczystą lekcję patriotyczną dla uczniów szkół z terenu gminy, która odbyła się na placu szkolnym Publicznej Szkoły Podstawowej im. W. i H. Ossowskich w Kunicach.
"II Rajd konny w hołdzie mjr Hubalowi" rozpoczął się pobudką i siodłaniem koni w posiadłości Pana Michała Bojanowskiego w miejscowości Prymusowa Wola. Następnie ułani przejechali traktami polnymi i duktami leśnymi do Majątku Sławno, gdzie obecna właścicielka Pani Anita Chachulska oczekiwała, aby udzielić im staropolskiej gościny. Ciekawostką jest fakt, że Majątek Sławno należy do rodziny Chachulskich od trzech pokoleń. Jeźdźcy zostali ugoszczeni zgodnie z polską tradycją, a konie w tym czasie skorzystały z popasu i odpoczynku. Następnym miejscem odpoczynku miał być Plac przy Szkole Podstawowej im. Wandy i Henryka Ossowskich w Kunicach, który jest oddalony od Sławna o ok. 4 km, dlatego w zwartym szyku szwadron przejechał ulicą Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sławnie, obok siedziby Urzędu Gminy i skierował się w kierunku Kunic.
W Kunicach na placu szkolnym czekał na nich Wójt Gminy Tadeusz Wojciechowski oraz licznie zebrani goście: dyrektorzy, nauczyciele, uczniowie wszystkich szkół z terenu Gminy, druhowie strażacy, przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich, Naczelnik Wydziału Operacyjnego Państwowej Straży Pożarnej w Opocznie kpt. Tadeusz Brola, ks. kanonik Janusz Kępczyński proboszcz parafii pod wezwaniem św. Wawrzyńca w Kunicach oraz radni Rady Gminy Sławno. Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że z racji Święta Patronów Szkoły w uroczystościach brali udział członkowie rodziny patronów – rodzeństwa Wandy i Henryka Ossowskich - adiutanta mjr Henryka Dobrzańskiego.
Na uroczystości byli również obecni członkowie Związku Strzeleckiego "Strzelec" z Paradyża. Poczet flagowy złożony z druhów strażaków OSP z Kunic dokonał wciągnięcia flagi na maszt, złożono meldunek Wójtowi Gminy i odegrano hymn państwowy. Wójt Pan Tadeusz Wojciechowski oraz dyrektor Szkoły w Kunicach Pani Beata Chrustowicz przywitali wszystkich zebranych oraz przybliżyli osobowość i działalność hubalczyków ze szczególnym uwzględnieniem działalności Henryka Ossowskiego – adiutanta Hubala. Następnie Prezes Stowarzyszenia Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr Hubala ks. Grzegorz Wrzochala dokonał poświęcenia lancy i proporczyków pułkowych, które ofiarował dla Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr Hubala Wójt Gminy. Po ceremonii przekazania ks. Grzegorz Wrzochala zabrał głos nawiązując w swojej wypowiedzi do patronów szkoły w Kunicach oraz działalności Stowarzyszenia Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego majora Hubala. Objaśnił także czym są i co oznaczają proporce i ich barwy: "amarant i granat – to barwy ogólnokawaleryjskie, natomiast zielony wężyk to symbol oddziału leśnego mjr Hubala - mówił ks. Grzegorz - natomiast na dużym proporcu umieszczona amarantowo – biało – chabrowo - złota szachownica to znak dowódcy pułku".
Po lekcji patriotycznej odbył się pokaz jazdy konnej oraz różnych forteli używanych przez ułanów, w tym pokazy posługiwania się szablą, lancą, posłuszeństwa konia i inne. Na zakończenie uczestnicy otrzymali okolicznościową płytkę, którą wyprodukowała i podarowała "Ceramika PARADYŻ" oraz wykonano pamiątkowe zdjęcia, a młodzież szkolna miała możliwość upieczenia kiełbasek przy wspólnym ognisku.
Aby podziękować za organizację tej jakże barwnej i doniosłej uroczystości Prezes Zarządu Stowarzyszenia Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego majora Hubala przekazał Panu Wójtowi oraz Pani Dyrektor serdeczne podziękowania za hojny dar serca oraz wyraził podziw i uznanie dla wszystkich mieszkańców Gminy Sławno za ich patriotyzm i staropolską gościnność. Przez cały dzień Ułanom towarzyszyła Telewizja Łódzka, Telewizja Lokalna oraz Tygodnik Opoczyński. W godzinach popołudniowych Ułani wyruszyli w kierunku Szańca w Anielinie.