Dzisiaj jest:  24 Stycznia 2021   Imieniny: Felicji, Roberta
     
polski   english   deutsch  
Strona Główna
O gminie
Władze
Dzienniki Urzędowe
Inwestycje gminy
Kalendarz imprez 2014
Kontakt
Linki
Druki do pobrania
Oświata
Kultura
Przedszkola
GOPS
Galeria
Gminna Spółka Wodna
Organizacje pozarządowe
Sport
Parafie
Patronat Wójta Gminy
Rejestry
Video
Zdjęcia lotnicze
Polskie Solnhofen
Komunikaty i Ogłoszenia
Gospodarka odpadami
 
 
Stronę odwiedziło
3196686
gości
 
  
II Rajd Konny w hołdzie mjr Hubalowi

23 kwiecień 2010 r. okazał się niezwykłym dniem dla mieszkańców  gminy Sławno. W tym bowiem dniu  gościliśmy na terenie  gminy kawalerzystów ze Stowarzyszenia Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego majora Hubala.

Działalność Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr Henryka Dobrzańskiego "Hubala" zajmuje szczególne miejsce w powrześniowej historii Polski. Wynika to z faktu, iż oddział rozpoczął swoją działalność w okresie, kiedy  struktury konspiracji wojskowo - politycznej nie były jeszcze skrystalizowane  i brak było opracowań metod walki z okupantem. Był on wówczas  najlepiej zorganizowanym i bojowo  najaktywniejszym oddziałem  podejmującym walkę  zbrojną z okupantem hitlerowskim w kraju.  Działalność oddziału mjr "Hubala" należy zaliczyć do wyjątkowych w polskim ruchu oporu. Miała ona ogromne  znaczenie  moralne i polityczne, wpłynęła pozytywnie na proces kształtowania  się w społeczeństwie świadomości, iż walkę należy kontynuować. Działania oddziału były jawną i skuteczną demonstracją patriotyczną, która wywarła duży wpływ na rozwój działalności konspiracyjnej na kielecczyźnie. W dniu 30 kwietnia 1940 poczet majora, został zaskoczony w czasie biwaku (prawdopodobnie w wyniku zdrady) przez oddziały 372 dywizji Wehrmachtu w okolicach Anielina koło wsi Studzianna, w odległości ok. 20 km od Opoczna. W gwałtownej walce oddział uległ rozproszeniu, a sam "Hubal" poległ z bronią w ręku. Aby uczcić 70 rocznicę śmierci  majora, na terenie gminy Sławno zorganizowano obchody na jego cześć:

- II Rajd konny  w hołdzie mjr Hubalowi , w którym wzięli udział kawalerzyści  ze Stowarzyszenia Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego majora Hubala,

-  Uroczystą lekcję patriotyczną  dla uczniów szkół z terenu gminy, która odbyła się  na placu szkolnym Publicznej Szkoły Podstawowej im. W. i H. Ossowskich w Kunicach.

"II Rajd konny w hołdzie mjr Hubalowi" rozpoczął się pobudką i siodłaniem koni  w posiadłości Pana Michała Bojanowskiego w miejscowości Prymusowa Wola. Następnie ułani przejechali traktami polnymi i duktami leśnymi  do Majątku Sławno, gdzie obecna właścicielka  Pani Anita Chachulska oczekiwała, aby udzielić  im staropolskiej gościny. Ciekawostką jest fakt, że Majątek Sławno należy do rodziny Chachulskich od trzech pokoleń. Jeźdźcy zostali ugoszczeni zgodnie z polską tradycją, a konie w tym czasie  skorzystały z popasu i odpoczynku.
Następnym  miejscem odpoczynku  miał  być Plac przy Szkole Podstawowej im. Wandy   i Henryka Ossowskich w Kunicach, który jest oddalony od Sławna o ok. 4 km, dlatego w zwartym szyku szwadron przejechał ulicą Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sławnie, obok  siedziby Urzędu Gminy i skierował się w kierunku Kunic.

W Kunicach na placu szkolnym czekał na nich Wójt Gminy Tadeusz Wojciechowski oraz licznie zebrani goście: dyrektorzy, nauczyciele, uczniowie wszystkich szkół z terenu Gminy, druhowie strażacy, przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich, Naczelnik Wydziału Operacyjnego Państwowej Straży Pożarnej w Opocznie kpt. Tadeusz Brola, ks. kanonik Janusz Kępczyński proboszcz parafii pod wezwaniem św. Wawrzyńca w Kunicach oraz  radni Rady Gminy Sławno. Na szczególne podkreślenie  zasługuje fakt, że z racji Święta Patronów Szkoły w uroczystościach brali udział  członkowie rodziny patronów – rodzeństwa Wandy i Henryka  Ossowskich - adiutanta  mjr Henryka Dobrzańskiego.

Na uroczystości byli również obecni członkowie Związku Strzeleckiego "Strzelec" z Paradyża. Poczet flagowy złożony z druhów strażaków OSP z Kunic  dokonał wciągnięcia flagi na maszt, złożono meldunek Wójtowi Gminy  i odegrano hymn państwowy. Wójt Pan Tadeusz Wojciechowski oraz dyrektor Szkoły w Kunicach Pani Beata Chrustowicz  przywitali wszystkich zebranych oraz przybliżyli osobowość i działalność hubalczyków ze szczególnym uwzględnieniem działalności Henryka Ossowskiego – adiutanta Hubala. Następnie  Prezes Stowarzyszenia Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr Hubala ks. Grzegorz Wrzochala dokonał poświęcenia lancy i proporczyków  pułkowych, które  ofiarował dla Oddziału  Wydzielonego Wojska Polskiego mjr Hubala Wójt Gminy. Po ceremonii przekazania ks. Grzegorz Wrzochala zabrał głos nawiązując w swojej wypowiedzi do patronów szkoły w Kunicach oraz działalności Stowarzyszenia Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego majora Hubala.
Objaśnił także czym są i co oznaczają proporce i ich barwy:
"amarant i granat – to barwy ogólnokawaleryjskie,  natomiast zielony wężyk
to symbol oddziału leśnego mjr Hubala - mówił ks. Grzegorz - natomiast  na dużym proporcu umieszczona  amarantowo – biało – chabrowo - złota szachownica to znak dowódcy pułku".

Po lekcji patriotycznej odbył się pokaz jazdy konnej oraz różnych forteli używanych przez ułanów, w tym pokazy posługiwania się szablą, lancą, posłuszeństwa konia i inne. Na zakończenie  uczestnicy otrzymali okolicznościową płytkę, którą wyprodukowała i podarowała "Ceramika PARADYŻ"  oraz wykonano pamiątkowe zdjęcia, a młodzież szkolna miała możliwość upieczenia kiełbasek przy wspólnym ognisku.

Aby podziękować za organizację tej jakże barwnej i doniosłej uroczystości  Prezes Zarządu Stowarzyszenia Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego majora Hubala przekazał Panu Wójtowi oraz Pani Dyrektor  serdeczne podziękowania za hojny dar serca oraz wyraził podziw i uznanie dla wszystkich mieszkańców Gminy Sławno za ich patriotyzm i staropolską gościnność. Przez cały dzień Ułanom towarzyszyła Telewizja Łódzka, Telewizja Lokalna oraz Tygodnik Opoczyński. W godzinach popołudniowych Ułani wyruszyli w kierunku Szańca w Anielinie.II Konny Rajd

II Konny Rajd

II Konny Rajd


II Konny Rajd

II Konny Rajd

II Konny Rajd
II Konny Rajd

II Konny Rajd

II Konny Rajd

II Konny Rajd
II Konny Rajd
II Konny Rajd

II Konny Rajd
 

Powrót  Drukuj   
 
 
 
 
URZĄD GMINY W SŁAWNIE ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 31, 26-332 Sławno
Copyright CONCEPT Intermedia
CMS S@M CONCEPT Intermedia