Dzisiaj jest:  24 Stycznia 2021   Imieniny: Felicji, Roberta
     
polski   english   deutsch  
Strona Główna
O gminie
Władze
Dzienniki Urzędowe
Inwestycje gminy
Kalendarz imprez 2014
Kontakt
Linki
Druki do pobrania
Oświata
Kultura
Przedszkola
GOPS
Galeria
Gminna Spółka Wodna
Organizacje pozarządowe
Sport
Parafie
Patronat Wójta Gminy
Rejestry
Video
Zdjęcia lotnicze
Polskie Solnhofen
Komunikaty i Ogłoszenia
Gospodarka odpadami
 
 
Stronę odwiedziło
3196649
gości
 
  
Obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Konstytucja 3 Maja  została  uchwalona, jak sama nazwa mówi  w dniu 3 maja 1791 roku. Ustawa regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną, spisaną konstytucją.
Z okazji 219 rocznicy  uchwalenia  tejże Konstytucji w szkołach  na  terenie  Gminy Sławno odbywały się liczne uroczystości i akademie:
 
W  Publicznej   Szkole  Podstawowej  im. Wandy i Henryka  Ossowskich  w  Kunicach młodzież szkolna  pod kierunkiem  nauczyciela historii Remigiusza Łubowskiego przygotowała montaż słowno - muzyczny nawiązujący do wydarzeń  z 3 Maja 1791 r. Uczniowie  klasy VI przedstawili koleżankom i kolegom z klas młodszych  wydarzenia  z życia publicznego XVIII - wiecznej Polski, by uczyć młode pokolenia miłości do ojczyzny oraz poszanowania symboli narodowych. Jak zawsze podczas uroczystości szkolnych  w akademii uczestniczył sztandar szkoły, a uczniowie odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”.
 
W Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sławnie zainscenizowano przebieg obrad sejmu, który uchwalał zmiany w prawie polskim . Młodzież szkolna  przeniosła się w  1791 r. aby odtworzyć przebieg uchwalania Konstytucji  3 majowej przez  tak ważne postaci  w ówczesnym czasie jakimi byli: Hugo Kołłątaj, Stanisław Staszic, Ignacy Potocki oraz Stanisław Małachowski. Przywołano wydarzenia z historii Rzeczypospolitej za panowania Stanisława Augusta oraz dyskusje posłów w czasie obrad Sejmu Czteroletniego. Ta żywa lekcja historii pozwoliła umocnić poczucie patriotyzmu i tożsamości narodowej. Uroczystości przygotowali uczniowie klasy V pod kierunkiem  Pani Anny Mazur.
Niezwykłą uroczystość  przygotowała  również  młodzież   z Publicznego Gimnazjum im. Kazimierza Wielkiego w Szadkowicach.  W dniu 30 kwietnia 2010 r.  w 700  rocznicę urodzin  swojego patrona  nastąpiło poświęcenie i przekazanie sztandaru szkole, a podczas części  artystycznej  oprócz uhonorowania osoby patrona szkoły uczniowie  przedstawili  również niezwykle barwną  inscenizację  pod względem artystycznym  i  widowiskowym  nawiązującą do wydarzeń majowych  z 1791 roku.
W Publicznej Szkole Podstawowej w Kamieniu również odbyły się uroczystości związane z rocznicą uchwalenia Konstutucji 3 Maja które przygotowali p. Artur Barul oraz p. Karolina Sobota. W akademii występowali uczniowie klas straszych, którzy recytowali wiersze, śpiewali piosenki i wykonali scenkę związaną z tym wydarzeniem. Odbyła się również prezentacja multimedialna na ten temat.

Obchody 3 majowe

 Obchody 3 majowe

obchody 3 Majowe

obchody 3 Majowe
 

Powrót  Drukuj   
 
 
 
 
URZĄD GMINY W SŁAWNIE ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 31, 26-332 Sławno
Copyright CONCEPT Intermedia
CMS S@M CONCEPT Intermedia