KOMUNIKAT Z DNIA 18.04.2013r.
O ZWALCZANIU KWIECIAKA JABŁKOWCA NA JABŁONI
Jabłoniom zagraża kwieciak jabłkowiec.
Decyzję o sposobie i terminie zwalczania kwieciaka jabłkowca należy podjąć po przeprowadzeniu obserwacji.
Zalecenia:
Chrząszcze opuszczają kryjówki zimowe gdy temperatura przekroczy 80C. Przy temperaturze około 120C przelatują na sąsiednie drzewa. Chrząszcze nadgryzają pąki (obserwujemy wówczas wypływanie soku z uszkodzonych pąków („płacz pąków”) i składają w nich jaja. Larwy żerują wewnątrz pąków niszcząc pręciki i słupek.
Szkodliwość kwieciaka jabłkowca zależy od intensywności kwitnienia jabłoni. Jeśli pąków jest mało, żerujący chrząszcz może zniszczyć większość z nich. Natomiast w przypadku obfitego kwitnienia kwieciak jedynie przerzedza je.
Zabiegi zwalczające szkodnika przeprowadza się szczególnie w sadach o słabo zapowiadającym się kwitnieniu i w sadach, gdzie w poprzednim sezonie stwierdzono masowe występowanie szkodnika, po przekroczeniu progu szkodliwości:
Próg szkodliwości dla kwieciaka jabłkowca wynosi:
• od 5 do 10 chrząszczy strząśniętych z 35 gałęzi na płachtę entomologiczną wiosną w fazie pękania pąków,
• w okresie bezlistnym strząsanie należy przeprowadzać w dzień słoneczny, w południe przy temperaturze powietrza 10-120C
Wykaz zarejestrowanych środków ochrony roślin znajduje się na stronie www.minrol.gov.pl
UWAGA !
Zaleca się wykonywać zabiegi środkami ochrony roślin z uwzględnieniem stosowania w pierwszej kolejności metod biologicznych, agrotechnicznych, hodowlanych lub integrowanej ochrony roślin.
Zgodnie z ustawą o ochronie roślin:
• Można stosować wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu oraz zgodnie z etykietą-instrukcją stosowania, ściśle z podanymi w niej zaleceniami, oraz w taki sposób, aby nie dopuścić do zagrożenia zdrowia człowieka, zwierząt lub środowiska.
• Środki ochrony roślin stosuje się sprzętem sprawnym technicznie.
• Zabiegi przy użyciu środków ochrony roślin w produkcji rolnej i leśnictwie mogą być wykonywane przez osoby, które ukończyły szkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin i posiadają aktualne zaświadczenie o ukończeniu tego szkolenia.
• Posiadacze gruntów, na których prowadzone są zabiegi ochrony roślin, są obowiązani
do prowadzenia ewidencji tych zabiegów i przechowywania jej co najmniej przez okres 3 lat
od dnia wykonywania zabiegu ochrony roślin.
Przed rozpoczęciem zabiegów należy obowiązkowo zapoznać się z etykietą – instrukcją.
Należy ściśle przestrzegać dawek, terminów oraz sposobów stosowania a także okresów prewencji i karencji w niej podanych.