Dzisiaj jest:  29 Listopada 2023   Imieniny: Błażeja, Margerity
     
polski   english   deutsch  
Strona Główna
O gminie
Władze
Dzienniki Urzędowe
Inwestycje gminy
Kalendarz imprez 2014
Kontakt
Linki
Druki do pobrania
Oświata
Kultura
Przedszkola
GOPS
Galeria
Gminna Spółka Wodna
Organizacje pozarządowe
Sport
Parafie
Patronat Wójta Gminy
Rejestry
Video
Zdjęcia lotnicze
Polskie Solnhofen
Komunikaty i Ogłoszenia
Gospodarka odpadami
 
 
Stronę odwiedziło
5246680
gości
 
  
O gminie
     Gmina Sławno położona jest we wschodniej części województwa łódzkiego, na Wzgórzach Opoczyńskich będących północnym obszarem Wyżyny Kielecko–Sandomierskiej, w odległości 80 km od Łodzi, 20 km od Tomaszowa Mazowieckiego oraz 10 km od Opoczna. Zajmuje powierzchnię 128 km2, co klasyfikuje ją w grupie gmin średnich pod względem powierzchni. Graniczy od północy z gminą Tomaszów Mazowiecki i Inowłódz, od wschodu z gminą Opoczno, od południa z gminami Białaczów i Paradyż, od zachodu z Mniszkowem. Przez obszar gminy przebiega droga krajowa Nr 12 relacji Piotrków Trybunalski-Radom, droga wojewódzka Nr 713 Opoczno-Łódź oraz dwie linie kolejowe relacji Tomaszów Mazowiecki-Skarżysko Kamienna oraz Warszawa-Zawiercie (CMK). 


Mapa o gminie

            
Gmina Sławno to region przyjazny mieszkańcom, środowisku i inwestorom. Gmina posiada przygotowane tereny o powierzchni ok. 94,65 ha wyłączone z produkcji rolniczej z przeznaczeniem na tereny przemysłowe. Na części tego obszaru została utworzona Podstrefa Sławno w ramach  Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej na powierzchni 21,5232 ha. z czego 5,1254 ha to grunty własne gminy.
        Na terenie gminy występują złoża piasków kwarcowych i wapieni w oparciu o które, powstały oddziały wydobywcze kruszyw wiodących w branży producentów materiałów budowlanych.
         Gmina Sławno leży w zasięgu regionu opoczyńskiego cechującego się bogatą kulturą ludową. Przejawia się ona w tradycyjnych przyśpiewkach ludowych, regionalnych tańcach i bogatym stroju ludowym. Tu przetrwało dawne budownictwo mieszkalne i gospodarskie, tu rozwija się sztuka ludowa, zwłaszcza , hafciarstwo, wycinankarstwo, pisankarstwo i nadal noszony jest ludowy strój kobiecy.
Ziemia sławieńska pod względem turystyczno-krajoznawczym należy niewątpliwie do ciekawszych obszarów środkowej Polski. Warto obejrzeć Skansen „ Niebowo” w miejscowości Wincentynów w skład którego wchodzi  prawie stuletnia  chata, kryta strzechą, piwnica- ziemianka  murowana z głazów polnych , stodółka i wiata. W chacie odtworzone zostały wnętrza: izba biała, izba czarna, kuchnia  i sień. W pomieszczeniach zgromadzono  wyposażenie charakterystyczne dla regionu opoczyńskiego natomiast w stodółce  zgromadzone zostały eksponaty związane z rolnictwem, stolarstwem i tkactwem. Na uwagę zasługuje również zabytkowy  drewniany kościół z 1785 r. p.w. Św. Michała Archanioła  w Zachorzowie oraz wzniesienia sławieńskie ukształtowane  w wyniku naturalnych procesów geologicznych wzbudzające zainteresowanie swym  oryginalnym kształtem oraz historią powstania. Powstały krajobraz jest bowiem wynikiem starszych procesów antropogenicznych. 
Ponadto w 2012 r. w miejscowości Owadów odkryto istne archiwum świata pierwotnego sprzed 148 milionów lat. Archiwum, które stanowi najbliższy znany odpowiednik  wiekowy najsłynniejszego stanowiska paleontologicznego na świecie - południowoniemieckiego Solnhofen. Samorząd Gminy Sławno wspólnie z naukowcami  zamierzają utworzyć na tym terenie ścieżki geoturystyczne.
Liczne imprezy kulturalne i sportowe integrujące społeczność lokalną i nie tylko, żywe miejscowe tradycje, obyczajowość i bogaty folklor zapewnią Państwu moc niezapomnianych wrażeń.
 
Powrót  Drukuj  
 
 
 
 
URZĄD GMINY W SŁAWNIE ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 31, 26-332 Sławno
Copyright CONCEPT Intermedia
CMS S@M CONCEPT Intermedia